Zgodnie z art. 46 par. 1 Kodeksu karnego wykonawczego (dalej kkw) jeżeli egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, gdy skazany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej albo uchyla się od jej wykonania, lub zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa.
W powyższym przypadku skazany może w każdym czasie zwolnić się z odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności poprzez zapłatę kwoty pieniężnej pozostałej do uiszczenia tytułem grzywny. Przy częściowej spłacie zastępcza kara pozbawienia wolności zostanie odpowiednio zmniejszona (art. 47 par. 1 i 2 kkw).
Sąd zarządza również wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w przypadku, gdy skazany uchyla się od odbywania kary ograniczenia wolności (art. 65 par. 1 kkw).
W takim przypadku sąd może w każdym czasie wstrzymać wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności , gdy skazany oświadczy na piśmie, że podejmie odbywanie kary ograniczenia wolności i podda się rygorom z nią związanym (art. 65a par. 1 kkw).
W przypadku chęci uzyskania dodatkowych informacji odnośnie wstrzymania wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności, pomocy w sporządzeniu wniosku lub zażalenia zapraszam do kontaktu.
Przeczytaj także: