Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego nie następuje automatycznie (np. z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności) i konieczne jest w tym celu podjęcie stosownych kroków prawnych. Co więcej, Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy nie wskazuje również konkretnych przypadków, w których ustaje obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka.
Zgodnie z art. 133 par. 1 i 3 kro rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Ustawodawca przewidział zatem dwie przesłanki umożliwiające uchylenie obowiązku alimentacyjnego w przypadku dzieci pełnoletnich - nadmierny uszczerbek dla rodziców i niedokładanie przez dziecko starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania. Druga przesłanka występuje na przykład kiedy dziecko z własnej winy nie uzyskuje promocji do następnej klasy.
W przypadku chęci uzyskania dodatkowych informacji odnośnie uchylenia obowiązku alimentacyjnego, pomocy w sporządzeniu pozwu lub apelacji zapraszam do kontaktu.
Przeczytaj także: