Rozwód to złożony proces, który często wiąże się z emocjami i wyzwaniami prawnymi. Kluczowe aspekty sprawy o rozwód obejmują ustalenie, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia (na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o winie), ustalenie opieki nad dziećmi oraz alimenty. Warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnej kancelarii adwokackiej specjalizującej się w sprawach rozwodowych, aby zrozumieć swoje prawa i obowiązki, a także przejść przez ten trudny etap życia z minimalnym stresem.
Kancelaria Adwokacka Adwokat Alicji Czapskiej specjalizuje się w prowadzeniu wszelkich spraw wynikających ze stosunku małżeństwa, tj. o:
- separację,
- rozwód (w ramach tych spraw ustalane są również kwestie związane z opieką na dziećmi oraz alimenty),
- ustanowienie rozdzielności majątkowej,
- podział majątku małżeńskiego.
Kancelaria oferuje udzielanie porad prawnych w powyższych sprawach, sporządzanie pozwów i wniosków, a także dalszych pism procesowych oraz reprezentowanie przed sądem w charakterze pełnomocnika.
Przesłanką warunkującą żądanie rozwiązania małżeństwa przez rozwód jest wystąpienie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Sąd nie orzeknie jednak rozwiązania małżeństwa przez rozwód, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugi małżonek nie wyraża zgody na rozwód, chyba że odmowa zgody jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Orzekając rozwód sąd orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia, chyba że małżonkowie zgodnie wniosą o nieorzekanie w tym zakresie. Wtedy występują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy w rozkładzie pożycia. Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, w ramach sprawy o rozwód sąd rozstrzyga również o władzy rodzicielskiej i kontaktach rodziców z dziećmi oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nawet nakazać jego eksmisję.
Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy prawnej, zapraszam do umówienia spotkania w kancelarii. Na spotkanie warto zabrać ze sobą wszelkie dokumenty związane ze sprawą. Pomocne w efektywnej współpracy może być również sporządzenie listy pytań oraz określenie celów spotkania.